• 09191008128
  • info@DGKI.ir

شرکت های دانش بنیان

28 -2668 by شتاب دهنده 1542 Views
شرکت های دانش بنیان شرکت های دانش بنیان
Rate this item
(0 votes)

 

 به چه شرکتی دانش بنیان گفته می شود؟
شركت دانش بنیان شرکت، یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر آئین‌نامه های معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، به تأیید كارگروه ویژه این کار می‌رسند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارگروهی به نام “کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا” دارد که متولی ارزیابی شرکت های دانش بنیان می باشد.
این کارگروه نقشه راه و آیین نامه های بررسی و ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان را تدوین کرده و به تصویب میرساند. یکی از ملزومات بررسی شرکت ها و موسسات دانش بنیان فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان است که توسط تیمی در این کارگروه بروز رسانی و تدوین می گردد.
شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش، به انگلیسی Knowledge enterprise به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی اساسی آن‌ها باشد.

چه شرکت هایی قابلیت دانش بنیان شدن را دارند؟
تمامی شرکت هایی که کالا و یا خدمات آنها جزو لیست کالا و خدمات دانش بنیان باشند و همچنین در ارزیابی کارگروه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد تایید قرار بگیرند می توانند گواهی دانش بنیان را از این معاونت اخذ نمایند.

کالا و خدمات دانش بنیان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا بوده به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:
1- به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.
2- نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.
3- منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.
خدمات جانبی « نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده ؛ همچنین خدمات «دانش ‌فني، فناوري و طراحي» بر روی کالاها و بعنوان خدمات دارای معیار این بند، پذیرفته می¬شوند.

انواع شرکت های دانش بنیان
شرکت های دانش بنیان با توجه به اینکه نمونه محصول مورد نظر در مرحله نمونه سازی و یا تجاری سازی باشد به چهار دسته تقسیم می شوند که نوع حمایت از هر کدام از آنها متفاوت خواهد بود:حمایت ها و تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان
شرکت هایی که گواهی دانش بنیان را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ می نمایند امکان استفاده از حمایت های زیر را خواهند داشت:
• حمایت های مالیاتی
• حمایت های گمرکی
• حمایت های بیمه تامین اجتماعی
• حمایت استقرار شرکت ها
• تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

در پایان لازم به ذکر است که گواهی دانش بنیان فقط مربوط به محصول دانش بنیان یک شرکت است و سایر فعالیت های شرکت که در حوزه ی دانش بنیان قرار نمی گیرد مشمول حمایت های مذکور نخواهد بود.
دانلود لیست کالا و خدمات دانش بنیان