• 09044333704
  • info@DGKI.ir

هشت مهارت ضروری برای کار تیمی

هشت مهارت ضروری برای کار تیمی هشت مهارت ضروری برای کار تیمی
Rate this item
(0 votes)

مهارت کار تیمی شامل راه‌هایی است که افراد بتوانند وظایف مشابهی را با یکدیگر برای رسیدن به هدفی انجام دهند. این مهارت‌ها به هریک از عضو تیم کمک می‌کند تا بتوانند اشتباهات یکدیگر را کاهش داده و درنهایت عملکرد خود و تیم را بهبود دهند. بااین‌حال، به علت نظرات مخالف و تضادهایی که ممکن است منجر به نابودی تیم شود، کار کردن در تیم بسیار مشکل است.

بنابراین، هر یک از اعضای تیم نیازمند تمرین مهارت‌های ضروری کار تیمی بوده تا بتوانند تیم کاملی ایجاد کنند که در هر موردی دارای نظرات نزدیک به هم باشند. این مهارت‌ها شامل موارد زیر است:


- گوش دادن به یکدیگر
وقتی شما عضوی از یک تیم هستید، باید به نظرات دیگران گوش دهید و احترام بگذارید؛ زیرا هیچ‌یک از ما کامل نیستیم. مهم نیست که چقدر نظرات آن‌ها عالی باشد، به‌هرحال آن‌ها ممکن است اشتباه کنند. ما فقط باید شنوندگانی باشیم که آن اشتباهات را به رسمیت شناخته و به آن‌ها در بهتر کردن نظراتشان کمک کنیم.

گوش دادن همچنین به اعضای تیم کمک می‌کند تا بتوانند نقاط قوت و ضعف خود را بهتر شناخته و برای بهبود آن‌ها پیشنهاد‌هایی به هم ارائه دهند؛ بنابراین در کار با تیم باید بتوانید مهارت گوش دادن را تمرین کنید و یاد بگیرید.

- مهارت سازمانی
مهارت سازمانی مسئولیت رهبر تیم است. رهبر تیم باید توانایی تعیین محل کار، حل مشکلات بالقوه در تیم و ایجاد عدالت بین هر عضو تیم را داشته باشد تا به این طریق اجازه ندهد که کارها به خاطر هر موضوعی متوقف شوند. علاوه بر این مهارتی که در کار تیمی ضرورت دارد، نحوهٔ سازمان‌دهی کردن وظایف و کارهاست. این مهارت وظیفه همه اعضای تیم است. در زمان انجام وظایف، همه اعضای تیم باید نحوه انجام علمی کار را بدانند. همچنین اعضای تیم باید از میزان پیشرفت و زمان انجام کار اطلاع داشته باشند و سعی کنند با این برنامه زمانی خود را هماهنگ کنند.

- کمک و احترام به یکدیگر

دریک تیم، اعضا نیازمند کمک یکدیگر هستند. با فرض اینکه دیگر اعضای تیم دارای مشکلاتی هستند، شما باید تمایل به کمک کردن به آن‌ها را داشته باشید. این کار ارتباطی عمیق بین اعضای جدید تیم ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر این، هر عضو باید به دیگر اعضا احترام بگذارد. نباید فکر کنید که از دیگران بهتر هستید، یا اینکه خودتان را دست بالا گرفته و دیگران را دست‌کم بگیرید. کمک کردن و احترام گذاشتن به یکدیگر بزرگ‌ترین انگیزه برای انجام کارها و رسیدن به اهداف مشترک است.
 

- مسئولیت‌پذیری نسبت به وظیفه خود

اینکه آیا شما به‌صورت فردی کار می‌کنید یا در تیم، باید این مهارت را یاد بگیرید که در قبال کار خود مسئولیت داشته باشید. وقتی‌که به‌تنهایی کار می‌کنید، نتیجه کار زیاد خوب نیست، زیرا شما به‌تنهایی باید مسئولیت کارها را به عهده بگیرید؛ اما کار کردن در تیم متفاوت است. اگر عضوی از تیم برای انجام کارهای محول شده به دیگران تکیه کند یا آن‌ها را به‌خوبی تمام نکند، بر روند کلی تیم تأثیر منفی می‌گذارد. شاید یک یا چندوظیفه کامل انجام شود ولی درنهایت آنچه در کار تیمی به‌عنوان نتیجه قابل‌قبول سنجیده می‌شود، خروجی کل اعضای تیم است.

- تشویق و توسعه فردی

این مهارت‌ها برای افرادی است که رهبر تیم هستند. یک رهبر این صلاحیت را دارد که بداند چگونه اعضای تیم را تشویق کرده و به آن‌ها انگیزه دهد. همچنین باید بتواند شرایط را برای توسعه فردی همه اعضای تیم فراهم کند.

هنگامی‌که هریک از اعضای تیم مورد تشویق قرار گیرند و شانس توسعه را داشته باشند، انگیزه‌ای در آن‌ها ایجاد می‌شود که تلاش بیشتری برای انجام کارهای محول شده کنند. همچنین آن‌ها متوجه می‌شوند که ارزش شخصی‌شان افزایش‌یافته است.
 

-ارتباط

شما باید راه برقراری ارتباط با دیگر اعضا را برای خود پیدا کنید. در غیر این صورت، احساس تنهایی خواهید کرد. گاهی اوقات ممکن است فکر کنید در تیم فردی ارزشمند نیستید، اما این فکر فقط تصور شماست. شما باید یاد بگیرید که چگونه به دیگران نزدیک شوید. تنها ارتباطات می‌تواند یک تیم کاملی ایجاد کند، زیرا هر عضو تیم در اشتراک‌گذاری و کمک به هم در انجام کارها اجتماعی‌تر خواهد شد.

-ایجاد وحدت و اتحاد بین اعضای تیم

اگر شما مهارت‌های کار تیمی را نداشته باشید، به علت تفاوت بسیار بین نظرات، تضادها به‌راحتی خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین ایجاد اتحاد بین همه اعضای تیم برای انجام اهداف مشترک بسیار مهم است. اجرای این مهارت آسان نیست. به‌منظور ایجاد این اتحاد، همه اعضای تیم نه‌تنها باید نظرات خود را بیان کنند بلکه باید به نظرات دیگران گوش‌داده و احترام بگذارند و درعین‌حال بتوانند نظرات درست و نادرست را تجزیه‌وتحلیل و تشخیص دهند تا بتوانند دیگران را متقاعد کنند.
 

- بی‌طرف و صریح بودن

در هنگام کار در تیم، باید از خودخواهی‌های شخصی خود چشم‌پوشی کنید، نسبت به چیزهای کوچک خشمگین نشوید، به اعضای تیم خود حسادت نکنید و از تضاد با دیگران اجتناب کنید.

اگر فکر می‌کنید یک وضعیت و اتفاق منطقی نیست، شما باید خیلی صریح و رک نظرات و پیشنهاد‌های خود را ارائه دهید. اگر این کار را انجام دهید، قطعاً تحسین و احترام دیگران را از آن خود می‌کنید. ایجاد این اتحاد در تیم و همچنین انگیزه دادن به آن‌ها، می‌تواند در پیشبرد اهداف تیم کمک بسیار زیادی کند.