آیا می‌خواهید رهبر خوبی باشید؟ اولین گام: خودشناسی است.

Rate this item
(0 votes)

مهم‌ترین ویژگی یک رهبر چیست؟ به اعتقاد عده‌ای، مهم‌ترین ویژگی رهبر، توانایی یکپارچه‌سازی است. عده‌ای نیز معتقدند که یک رهبر خوب باید محرک خوبی باشد؛ اما شری کمپل (Sherrie Campbell) روانشناس و نویسنده معتقد است که خودآگاهی (توانایی نظارت بر واکنش‌ها و هیجانات خود) عامل کلیدی در موفقیت رهبری است. کمپل نویسنده کتاب «خودتان را دوست داشته باشید» ""Loving Yourself: The Master of Being Your Own Person بیان می‌کند که خودآگاهی ما را استوار، هماهنگ و متمرکز نگه می‌دارد. هنگامی‌که رهبران ثابت‌قدم و استوار باشند، به‌طور مؤثرتری عمل می‌کنند، در مورد کارشان عمیق شده و هم‌چنین با افراد دیگر هماهنگ می‌شوند.
رهبرانی که توانایی کنترل ذهن و احساسات خود را داشته باشند، قادرند افرادی که در اطرافشان هستند را هدایت کرده و به آن‌ها کمک کنند که خودشناسی خود را توسعه داده و درنهایت به موفقیت برسند. یادگیری اینکه همیشه خودآگاه باشید کار آسانی نیست‌، اما تسلط بر این مهارت می‌تواند به شما کمک کند که رهبر بسیار مؤثرتری باشید.
کمپل این هفت راهنمایی را برای بهبود خودآگاهی به اشتراک می‌گذارد.ذهن خود را باز نگه دارید.
هنگامی‌که شما توانایی کنترل احساسات خود را داشته باشید، می‌توانید به‌عنوان یک رهبر، احساسات دیگران را نیز هماهنگ کنید. برای رهبر موفقی شدن، باید در مورد افراد جدید کنجکاو بوده و بتوانید برای هرکدام از آن‌ها پیشنهادی داشته باشید. هرچقدر بیشتر روشن‌فکر باشید (ذهنتان نسبت به دیگران بازتر باشد) خلاق‌تر خواهید شد.

از نقاط قوت و ضعف خودآگاه باشید.
افراد خود‌آگاه، نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسند و متناسب با آن‌ها کار می‌کنند. آگاه بودن در مورد نقاط قوت و ضعف به این معناست که شما می‌دانید در انجام کارها چه زمانی به کمک نیاز دارید و چه زمانی قوت و توانایی بالایی دارید.

تمرکز کنید.
به‌عنوان یک رهبر ارتباط برقرار کردن با افرادی که در اطراف شما هستند، اهمیت زیادی دارد؛ اما اگر شما حواس‌پرت و پریشان باشید نمی‌توانید این ارتباطات را برقرار کنید. با تمرین و آموزش سعی کنید تمرکز خودتان را برای مدت‌زمان طولانی حفظ کنید و به رسانه‌های اجتماعی،‌ ایمیل‌ها و دیگر حواس‌پرتی‌های کوچک اجازه ندید تمرکز شما را بر هم بزنند.

برای خود مرزهایی تعیین کنید.
یک رهبر نیازمند داشتن مرزهای قدرتمندی در محل کار خود است. نسبت به دیگران رفتاری گرم و صمیمی داشته باشید ولی جاهایی که نیاز است به آن‌ها پاسخ «نه» بدهید. در مورد کار و احساسات خود جدی باشید و مرزهای خود را برای حفظ یکپارچگی اهداف و کاری که به آن‌ها واگذار می‌کنید، نگه دارید.

محرک‌های احساسی‌تان را بشناسید.
افراد خودآگاه قادرند احساسات خود را زمانی که اتفاق می‌افتند، شناسایی کنند. احساسات خود را سرکوب نکرده و علل ایجاد آن‌ها را تکذیب نکنید. به‌جای آن،‌ خود را توانمند کنید که نسبت به احساسات خود منعطف باشید و آن‌ها را قبل از برقراری ارتباط با دیگران پردازش و تحلیل کنید.

شهود و بینش خود را بپذیرید.
افراد موفق به غرایض خود اعتماد کرده و خطرات مرتبط با آن‌ها را از بین می‌برند. غرایض شما مبتنی بر بقای اصلح (survival of the fittest) و نیاز به موفقیت است. این غرایض به ما می‌گویند که چه‌کارهایی باید بکنید. سعی کنید به آن‌ها اعتماد کرده و از آن‌ها به بهترین شکل استفاده کنید.

خود-انضباطی را تمرین کنید.
رهبران خوب تمایل به منظم بودن در محل کار و هرجایی که زندگی کنند، دارند. این یک ویژگی شخصیتی است که کمک می‌کند با تمرکزی پایدار به رهبری قوی تبدیل شوید.

Read 850 times